U praksi često susrećemo proizvodne strojeve koji su stari 20 ili više godina. Takvi strojevi obično imaju mehaniku koja je i dalje savršeno funkcionalna, ali je upravljanje postalo nepouzdano.
Električni sustav često ima sitnije kvarove. Ponekad ih je teško otkloniti jer elektro-sheme više nisu ažurne, a na stroju je već izvedena serija modifikacija. Kontroler je zastario, za njega nema rezervnih dijelova, niti na tržištu postoje inženjeri koji s njime znaju raditi.
Raspoloživost stroja smanjena je zbog čestih manjih kvarova i servisa, a time se smanjuje radno vrijeme stroja.Takav stroj predstavlja opasnost za proizvodnju jer mogući kvar PLC uređaja ili nekog dijela upravljačkog sustava može stroj ili pogon zaustaviti na dulje vrijeme.
Reautomatiziranje upravljačkog sustava daje stroju novu mladost. Kvalitetno izvedena reautomatizacija ugrađuje kompletno novu senzoriku, električne uređaje, opremu upravljačkog ormara i upravljački PLC i HMI s modernim rješenjima za koja se lako može dobiti podrška u slučaju potrebe.
Takva investicija ima povrat kroz povećanje vremena raspoloživosti stroja za proizvodnju i pouzdanost koju pruža novi sustav.